Rolex - 50529-0007
50529-0007 Cellini Dual Time White Gold / Black / Alligator Black
| Brand: | Rolex |
|---|---|
| Family: | Cellini |
| Reference: | 50529-0007 (aka: 50529-0007) |
| Name: | 50529-0007 Cellini Dual Time White Gold / Black / Alligator Black |
| Produced: | 2014 |
| Limited: | No |
| Case Material: | White Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 39.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Alpha |
Minimum price
12 274 €
Maximum price
16 954 €
Absolute change
0 €
Opening price
13 588 €
Closing price
13 588 €
Relative change
0,00 %
Description
The Cellini Dual Time models indicate the time in two time zones simultaneously and feature an elegant sun and moon day/night indicator in an aperture on the sub-dial for the second time zone. All the new Cellini models feature a high-precision self-winding mechanical movement, certified as a chronometer and entirely manufactured by Rolex. In the purest traditional style, these watches are available only with shiny black or brown alligator leather straps stitched, remborded and with an 18 ct gold buckle; a fitting reward for the sheer elegance of a gentleman. The Cellini Dual Time model is offered in four versions: with a black or silver dial featuring a “rayon flammé de la gloire” guilloche motif, and with a 39 mm case in a choice of 18 ct white or Everose gold. It is mounted on an alligator leather strap with large scales, remborded and stitched, in shiny black or brown depending on the model, and fitted with an 18 ct gold buckle matching the gold of the case.