Rolex - 50535-0002
50535-0002 Cellini Moonphase Everose / White / Alligator
| Brand: | Rolex |
|---|---|
| Family: | Cellini |
| Reference: | 50535-0002 (aka: 50535-0002) |
| Name: | 50535-0002 Cellini Moonphase Everose / White / Alligator |
| Produced: | 2017 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Rose Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 39.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Alpha |
Minimum price
21 752 €
Maximum price
28 835 €
Absolute change
0 €
Opening price
21 752 €
Closing price
21 752 €
Relative change
0,00 %
Description
The Rolex Cellini Moonphase was introduced in 2017 as the first Rolex watch in over 50 years to feature a moonphase indicator. It is powered by the self-winding caliber 3195, which also features a date hand and central seconds.