Rolex - 115234-0004
115234-0004 Oyster Perpetual Date 34 Stainless Steel Fluted / Oyster / Blue
| Brand: | Rolex |
|---|---|
| Family: | Date |
| Reference: | 115234-0004 (aka: 115234-0004) |
| Name: | 115234-0004 Oyster Perpetual Date 34 Stainless Steel Fluted / Oyster / Blue |
| Limited: | No |
| Case Glass: | Sapphire |
|---|---|
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 34.00 mm |
| Case Lug Width: | 19.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Rolex Oyster Perpetual Date 34mm is a wristwatch with a diameter of 34mm. It is powered by the automatic caliber 3135, which provides it with a date feature. The 904 stainless steel case is fitted with a fluted, white gold bezel and a screw-down 'Twinlock' crown.