Rolex - 178240-0032
178240-0032 Datejust 31 Stainless Steel Domed / Oyster / Pink Roman
| Brand: | Rolex |
|---|---|
| Family: | Datejust 31 |
| Reference: | 178240-0032 (aka: 178240-0032) |
| Name: | 178240-0032 Datejust 31 Stainless Steel Domed / Oyster / Pink Roman |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 31.00 mm |
| Case Lug Width: | 16.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Pink |
|---|---|
| Dial Indexes: | Roman Numerals |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Datejust 31 is a smaller version of the Datejust, traditionally called 'boys-size'. Its case measures 31mm across and is available in a great number of configurations and materials. It is powered by caliber 2235.