Rolex - 178241-0044
178241-0044 Datejust 31 Rolesor Everose Domed / Jubilee / Pink Computer
| Brand: | Rolex |
|---|---|
| Family: | Datejust 31 |
| Reference: | 178241-0044 (aka: 178241-0044) |
| Name: | 178241-0044 Datejust 31 Rolesor Everose Domed / Jubilee / Pink Computer |
| Limited: | No |
| Case Glass: | Sapphire |
|---|---|
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 31.00 mm |
| Case Lug Width: | 16.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Pink |
|---|---|
| Dial Indexes: | Gem-Set Indexes |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Datejust 31 is a smaller version of the Datejust, traditionally called 'boys-size'. Its case measures 31mm across and is available in a great number of configurations and materials. It is powered by caliber 2235.