Rolex - 178313-0017
178313-0017 Datejust 31 Rolesor Yellow Fluted Diamond / Oyster / Champagne
| Brand: | Rolex |
|---|---|
| Family: | Datejust 31 |
| Reference: | 178313-0017 (aka: 178313-0017) |
| Name: | 178313-0017 Datejust 31 Rolesor Yellow Fluted Diamond / Oyster / Champagne |
| Limited: | No |
| Case Bezel: | Gem-Set |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 31.00 mm |
| Case Lug Width: | 16.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Champagne |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Lady-Datejust is one of Rolex most iconic watches. It features a case of 26mm and as is tradition with the Datejust, it can be had in a wild number of configurations. It is powered by caliber 2235.