Rolex - 178343-0011
178343-0011 Datejust 31 Rolesor Yellow Domed Diamond / Jubilee / Olive Roman
| Brand: | Rolex |
|---|---|
| Family: | Datejust 31 |
| Reference: | 178343-0011 (aka: 178343-0011) |
| Name: | 178343-0011 Datejust 31 Rolesor Yellow Domed Diamond / Jubilee / Olive Roman |
| Limited: | No |
| Case Glass: | Sapphire |
|---|---|
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 31.00 mm |
| Case Lug Width: | 16.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Green |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Roman Numerals |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Rolex Datejust debuted in 1946. It is one of the signature models of the Geneva-based watchmaking giant, paring a recognizable and timeless look with the ruggedness of a sports watch. It is available in a great number of sizes, materials and configurations - though all share the iconic Oyster case and a self-winding ('Perpetual' movement with date.