Rolex - 278248-0030
278248-0030 Datejust 31 Yellow Gold / Domed / Olive - Roman / President
| Brand: | Rolex |
|---|---|
| Family: | Datejust 31 |
| Reference: | 278248-0030 (aka: 278248-0030) |
| Name: | 278248-0030 Datejust 31 Yellow Gold / Domed / Olive - Roman / President |
| Produced: | 2018 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Yellow Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 31.00 mm |
| Case Lug Width: | 16.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Green |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Roman Numerals |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The updated Rolex Datejust 31 was introduced in 2018 in either rose, white or yellow gold - all powered by the new caliber 2236. The two tone 'Rolesor' variations were added to the collection one year later. Ref. 278248 has a yellow gold case with a domed, smooth bezel. It is available with a number of different dials and can be fitted with either an Oyster or President bracelet.