Rolex - 278271-0002
278271-0002 Datejust 31 Stainless Steel/ Rose Gold / Fluted / White - Roman / Jubilee
| Brand: | Rolex |
|---|---|
| Family: | Datejust 31 |
| Reference: | 278271-0002 (aka: 278271-0002) |
| Name: | 278271-0002 Datejust 31 Stainless Steel/ Rose Gold / Fluted / White - Roman / Jubilee |
| Produced: | 2019 |
| Limited: | No |
| Case Glass: | Sapphire |
|---|---|
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 31.00 mm |
| Case Lug Width: | 16.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Finish: | Gloss |
| Dial Indexes: | Roman Numerals |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The updated Rolex Datejust 31 was introduced in 2018 in either rose, white or yellow gold - all powered by the new caliber 2236. The two tone 'Rolesor' variations were added to the collection one year later. Ref. 278271 has a stainless steel case with a fluted rose gold bezel. It is available with a number of different dials and can be fitted with either an Oyster or Jubilee bracelet.