Rolex - 278273-0031
278273-0031 Datejust 31 Stainless Steel / Yellow Gold / Fluted / Olive - Floral / Oyster
| Brand: | Rolex |
|---|---|
| Family: | Datejust 31 |
| Reference: | 278273-0031 (aka: 278273-0031) |
| Name: | 278273-0031 Datejust 31 Stainless Steel / Yellow Gold / Fluted / Olive - Floral / Oyster |
| Produced: | 2022 |
| Limited: | No |
| Case Glass: | Sapphire |
|---|---|
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 31.00 mm |
| Case Lug Width: | 16.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Green |
|---|---|
| Dial Indexes: | None |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The updated Rolex Datejust 31 was introduced in 2018 in either rose, white or yellow gold - all powered by the new caliber 2236. The two tone 'Rolesor' variations were added to the collection one year later. The Datejust 31 278273-0031 has a stainless steel case with a fluted yellow gold bezel, and a Green dial. This Datejust 31 was added to the collection in 2022.