Rolex - 278274-0009
278274-0009 Datejust 31 Stainless Steel Fluted / Oyster / White - Roman
| Brand: | Rolex |
|---|---|
| Family: | Datejust 31 |
| Reference: | 278274-0009 (aka: 278274-0009) |
| Name: | 278274-0009 Datejust 31 Stainless Steel Fluted / Oyster / White - Roman |
| Produced: | 2020 |
| Limited: | No |
| Case Glass: | Sapphire |
|---|---|
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 31.00 mm |
| Case Lug Width: | 16.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Finish: | Gloss |
| Dial Indexes: | Roman Numerals |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Rolex Oyster Perpetual 31 reference 278274-0009 was introduced in 2020. This watch has a stainless steel case (31.00mm) with a fluted white gold bezel, which holds the self-winding caliber 2236. The dial is White.