Rolex - 278274-0035
278274-0035 Datejust 31 Stainless Steel Fluted / Oyster / Blue - Floral
| Brand: | Rolex |
|---|---|
| Family: | Datejust 31 |
| Reference: | 278274-0035 (aka: 278274-0035) |
| Name: | 278274-0035 Datejust 31 Stainless Steel Fluted / Oyster / Blue - Floral |
| Produced: | 2022 |
| Limited: | No |
| Case Glass: | Sapphire |
|---|---|
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 31.00 mm |
| Case Lug Width: | 16.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Indexes: | None |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Rolex Oyster Perpetual 31 reference 278274-0035 was introduced in 2022. This watch has a stainless steel case (31.00mm) with a fluted white gold bezel, which holds the self-winding caliber 2236. The dial is Blue.