Rolex - 278288rbr-0003
278288rbr-0003 Datejust 31 Yellow Gold / Diamond / Malachite / Oyster
| Brand: | Rolex |
|---|---|
| Family: | Datejust 31 |
| Reference: | 278288rbr-0003 (aka: 278288rbr-0003) |
| Name: | 278288rbr-0003 Datejust 31 Yellow Gold / Diamond / Malachite / Oyster |
| Produced: | 2018 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Yellow Gold |
|---|---|
| Case Bezel: | Gem-Set |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 31.00 mm |
| Case Lug Width: | 16.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Green |
|---|---|
| Dial Finish: | Gloss |
| Dial Indexes: | Roman Numerals |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The updated Rolex Datejust 31 was introduced in 2018 in either rose, white or yellow gold - all powered by the new caliber 2236. The two tone 'Rolesor' variations were added to the collection one year later. Ref. 278288rbr has a yellow gold case with a diamond-set bezel. It is available with a number of different dials and can be fitted with either an Oyster or President bracelet.