Rolex - 278289rbr-0007
278289rbr-0007 Datejust 31 White Gold / Diamond / White - Roman / President
| Brand: | Rolex |
|---|---|
| Family: | Datejust 31 |
| Reference: | 278289rbr-0007 (aka: 278289rbr-0007) |
| Name: | 278289rbr-0007 Datejust 31 White Gold / Diamond / White - Roman / President |
| Produced: | 2018 |
| Limited: | No |
| Case Material: | White Gold |
|---|---|
| Case Bezel: | Gem-Set |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 31.00 mm |
| Case Lug Width: | 16.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Finish: | Gloss |
| Dial Indexes: | Roman Numerals |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The updated Rolex Datejust 31 was introduced in 2018 in either rose, white or yellow gold - all powered by the new caliber 2236. The two tone 'Rolesor' variations were added to the collection one year later. Ref. 278289rbr has a white gold case with a diamond-set bezel. It is available with a number of different dials and comeson a President-style bracelet exclusively.