Rolex - 278344rbr-0007
278344rbr-0007 Datejust 31 Stainless Steel Domed Diamond / Oyster / Grey - Diamond
| Brand: | Rolex |
|---|---|
| Family: | Datejust 31 |
| Reference: | 278344rbr-0007 (aka: 278344rbr-0007) |
| Name: | 278344rbr-0007 Datejust 31 Stainless Steel Domed Diamond / Oyster / Grey - Diamond |
| Produced: | 2020 |
| Limited: | No |
| Case Glass: | Sapphire |
|---|---|
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 31.00 mm |
| Case Lug Width: | 16.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Grey |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Gem-Set Indexes |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Rolex Oyster Perpetual 31 reference 278344rbr-0007 was introduced in 2020. This watch has a stainless steel case (31.00mm) with white gold, diamond-set bezel, which holds the self-winding caliber 2236. The dial is Grey.