Rolex - 278344RBR-0036
278344RBR-0036 Datejust 31 Stainless Steel / Domed - Diamond / Blue - Roman / Jubilee
| Brand: | Rolex |
|---|---|
| Family: | Datejust 31 |
| Reference: | 278344RBR-0036 (aka: 278344RBR-0036) |
| Name: | 278344RBR-0036 Datejust 31 Stainless Steel / Domed - Diamond / Blue - Roman / Jubilee |
| Produced: | 2021 |
| Limited: | No |
| Case Glass: | Sapphire |
|---|---|
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 31.00 mm |
| Case Lug Width: | 16.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Rolex Oyster Perpetual 31 reference 278344RBR-0036 was introduced in 2021. This watch has a stainless steel case (31.00mm) with white gold, diamond-set bezel, which holds the self-winding caliber 2236. The dial is Blue.