Rolex - 278383rbr-0025
278383rbr-0025 Datejust 31 Stainless Steel / Yellow Gold / Diamond / Champagne - Diamond / Oyster
| Brand: | Rolex |
|---|---|
| Family: | Datejust 31 |
| Reference: | 278383rbr-0025 (aka: 278383rbr-0025) |
| Name: | 278383rbr-0025 Datejust 31 Stainless Steel / Yellow Gold / Diamond / Champagne - Diamond / Oyster |
| Produced: | 2018 |
| Limited: | No |
| Case Bezel: | Gem-Set |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 31.00 mm |
| Case Lug Width: | 16.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Champagne |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Gem-Set Indexes |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The updated Rolex Datejust 31 was introduced in 2018 in either rose, white or yellow gold - all powered by the new caliber 2236. The two tone 'Rolesor' variations were added to the collection one year later. Ref. 278383rbr has a stainless steel case with a diamond-set yellow gold bezel. It is available with a number of different dials and can be fitted with either an Oyster or Jubilee bracelet.