Rolex - 278383RBR-0032
278383RBR-0032 Datejust 31 Stainless Steel - Yellow Gold / Diamond/ Olive - Floral / Jubilee
| Brand: | Rolex |
|---|---|
| Family: | Datejust 31 |
| Reference: | 278383RBR-0032 (aka: 278383RBR-0032) |
| Name: | 278383RBR-0032 Datejust 31 Stainless Steel - Yellow Gold / Diamond/ Olive - Floral / Jubilee |
| Produced: | 2022 |
| Limited: | No |
| Case Glass: | Sapphire |
|---|---|
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 31.00 mm |
| Case Lug Width: | 16.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Green |
|---|---|
| Dial Indexes: | None |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The updated Rolex Datejust 31 was introduced in 2018 in either rose, white or yellow gold - all powered by the new caliber 2236. The two tone 'Rolesor' variations were added to the collection one year later. The Datejust 31 278383RBR-0032 has a stainless steel case with diamond-set yellow gold bezel, and a Green dial.