Rolex - 126300-0016
126300-0016 Datejust 41 Stainless Steel Smooth / Jubilee / White Roman
| Brand: | Rolex |
|---|---|
| Family: | Datejust 41 |
| Reference: | 126300-0016 (aka: 126300-0016) |
| Name: | 126300-0016 Datejust 41 Stainless Steel Smooth / Jubilee / White Roman |
| Produced: | 2019 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 41.00 mm |
| Case Lug Width: | 21.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Finish: | Gloss |
| Dial Indexes: | Roman Numerals |
| Dial Hands: | Stick |
Minimum price
9 428 €
Maximum price
11 020 €
Absolute change
0 €
Opening price
9 601 €
Closing price
9 601 €
Relative change
0,00 %
Description
The Rolex Datejust 41 is an oversized variation of Rolex' iconic Datejust model, replacing the relatively short-lived Datejust II. It was introduced in 2016 for the Rolesor (two-tone) models, and 2017 for the stainless steel variations. As indicated in the name, the case measures 41mm across. It houses Rolex' caliber 3235 movement, which features a 70-hour power reserve and a Chronergy escapement. As customary with the Datejust family, the Datejust 41 is available in a range of configurations. Reference 126300 has a stainless steel case with smooth bezel, and either an Oyster or Jubilee bracelet.