Rolex - 126301-0017
126301-0017 Datejust 41 Rolesor Everose - Smooth / Oyster / Silver - Fluted
| Brand: | Rolex |
|---|---|
| Family: | Datejust 41 |
| Reference: | 126301-0017 (aka: 126301-0017) |
| Name: | 126301-0017 Datejust 41 Rolesor Everose - Smooth / Oyster / Silver - Fluted |
| Produced: | 2021 |
| Limited: | No |
| Case Glass: | Sapphire |
|---|---|
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 41.00 mm |
| Case Lug Width: | 21.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Rolex Datejust reference 126301-0017 , introduced in 2021, has a stainless steel case with a smooth Everose bezel and a Silver dial.