Rolex - 126301-0020
126301-0020 Datejust 41 Rolesor Everose - Smooth / Jubilee / Slate - Fluted
| Brand: | Rolex |
|---|---|
| Family: | Datejust 41 |
| Reference: | 126301-0020 (aka: 126301-0020) |
| Name: | 126301-0020 Datejust 41 Rolesor Everose - Smooth / Jubilee / Slate - Fluted |
| Produced: | 2022 |
| Limited: | No |
| Case Glass: | Sapphire |
|---|---|
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 41.00 mm |
| Case Lug Width: | 21.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Grey |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Rolex Datejust 41 126301-0020 was added to the collection in 2022. This Datejust 41 is executed in a mix of stainless steel and rose gold, and features a Grey dial.