Rolex - 126331-0015
126331-0015 Datejust 41 Rolesor Everose Fluted / Oyster / Slate - Roman
| Brand: | Rolex |
|---|---|
| Family: | Datejust 41 |
| Reference: | 126331-0015 (aka: 126331-0015) |
| Name: | 126331-0015 Datejust 41 Rolesor Everose Fluted / Oyster / Slate - Roman |
| Produced: | 2021 |
| Limited: | No |
| Case Glass: | Sapphire |
|---|---|
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 41.00 mm |
| Case Lug Width: | 21.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Grey |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Roman Numerals |
| Dial Hands: | Stick |
Minimum price
14 363 €
Maximum price
17 802 €
Absolute change
0 €
Opening price
14 483 €
Closing price
14 483 €
Relative change
0,00 %
Description
The Rolex Datejust 41 reference 126331-0015 has both case and bracelet executed in a combination of stainless steel and 'Everose' rose gold. The dial is Grey. The Rolex Datejust 41 is an oversized variation of Rolex' iconic Datejust model, replacing the relatively short-lived Datejust II. It was introduced in 2016 for the Rolesor (two-tone) models, and 2017 for the stainless steel variations. As indicated in the name, the case measures 41mm across. It houses Rolex' caliber 3235 movement, which features a 70-hour power reserve and a Chronergy escapement. As customary with the Datejust family, the Datejust 41 is available in a range of configurations.