Rolex - 126334-0010
126334-0010 Datejust 41 Stainless Steel Fluted / Jubilee / White
| Brand: | Rolex |
|---|---|
| Family: | Datejust 41 |
| Reference: | 126334-0010 (aka: 126334-0010) |
| Name: | 126334-0010 Datejust 41 Stainless Steel Fluted / Jubilee / White |
| Produced: | 2017 |
| Limited: | No |
| Case Glass: | Sapphire |
|---|---|
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 41.00 mm |
| Case Lug Width: | 21.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Minimum price
11 516 €
Maximum price
13 947 €
Absolute change
0 €
Opening price
11 625 €
Closing price
11 625 €
Relative change
0,00 %
Description
The Rolex Datejust 41 is an oversized variation of Rolex' iconic Datejust model, replacing the relatively short-lived Datejust II. It was introduced in 2016 for the Rolesor (two-tone) models, and 2017 for the stainless steel variations. As indicated in the name, the case measures 41mm across. It houses Rolex' caliber 3235 movement, which features a 70-hour power reserve and a Chronergy escapement. As customary with the Datejust family, the Datejust 41 is available in a range of configurations. Reference 126334 has a stainless steel case and a white gold fluted bezel. It is fitted with either an Oyster or Jubilee bracelet.