Rolex - 116333-0006
116333-0006 Datejust II Rolesor Champagne
| Brand: | Rolex |
|---|---|
| Family: | Datejust II |
| Reference: | 116333-0006 (aka: 116333-0006) |
| Name: | 116333-0006 Datejust II Rolesor Champagne |
| Produced: | 2009 |
| Produced: | 2017 |
| Limited: | No |
| Case Glass: | Sapphire |
|---|---|
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 41.00 mm |
| Case Lug Width: | 21.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Champagne |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Rolex Datejust II is a larger version of the classic Datejust (36) that was introduced in 2009. Its Oyster case measures 41mm across, housing the 3136 movement with Parachrom hairspring and Paraflex shock absorbers - plus an enlarged date disc.It is available in a number of variations, though all are fitted with the famous Oyster bracelet.