Rolex - 116334-0001
116334-0001 Datejust II Fluted Rhodium
| Brand: | Rolex |
|---|---|
| Family: | Datejust II |
| Reference: | 116334-0001 (aka: 116334-0001) |
| Name: | 116334-0001 Datejust II Fluted Rhodium |
| Produced: | 2009 |
| Produced: | 2017 |
| Limited: | No |
| Case Glass: | Sapphire |
|---|---|
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 41.00 mm |
| Case Lug Width: | 21.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Minimum price
8 597 €
Maximum price
13 688 €
Absolute change
0 €
Opening price
9 179 €
Closing price
9 179 €
Relative change
0,00 %
Description
The Rolex Datejust II is a larger version of the classic Datejust (36) that was introduced in 2009. Its Oyster case measures 41mm across, housing the 3136 movement with Parachrom hairspring and Paraflex shock absorbers - plus an enlarged date disc.It is available in a number of variations, though all are fitted with the famous Oyster bracelet.