Rolex - 116334-0002
116334-0002 Datejust II Fluted Black Roman
| Brand: | Rolex |
|---|---|
| Family: | Datejust II |
| Reference: | 116334-0002 (aka: 116334-0002) |
| Name: | 116334-0002 Datejust II Fluted Black Roman |
| Produced: | 2009 |
| Produced: | 2017 |
| Limited: | No |
| Case Glass: | Sapphire |
|---|---|
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 41.00 mm |
| Case Lug Width: | 21.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Roman Numerals |
| Dial Hands: | Stick |
Minimum price
8 621 €
Maximum price
11 848 €
Absolute change
0 €
Opening price
8 821 €
Closing price
8 821 €
Relative change
0,00 %
Description
The Rolex Datejust II is a larger version of the classic Datejust (36) that was introduced in 2009. Its Oyster case measures 41mm across, housing the 3136 movement with Parachrom hairspring and Paraflex shock absorbers - plus an enlarged date disc.It is available in a number of variations, though all are fitted with the famous Oyster bracelet.