Rolex - 116188-0091
116188-0091 Datejust 36 Yellow Gold Diamond Strap Mother of Peaerl
| Brand: | Rolex |
|---|---|
| Family: | Datejust 36 |
| Reference: | 116188-0091 (aka: 116188-0091) |
| Name: | 116188-0091 Datejust 36 Yellow Gold Diamond Strap Mother of Peaerl |
| Limited: | No |
| Case Material: | Yellow Gold |
|---|---|
| Case Bezel: | Gem-Set |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 36.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Gem-Set Indexes |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The uncommon ref. 116188 Datejust has a yellow gold case with a diamond bezel, to be fitted with a leather strap. In the present configuration it is fitted with a mother of pearl dial with diamond indexes.