Rolex - 116189-0076
116189-0076 Datejust 36 White Gold Diamond Strap Pink Waves
| Brand: | Rolex |
|---|---|
| Family: | Datejust 36 |
| Reference: | 116189-0076 (aka: 116189-0076) |
| Name: | 116189-0076 Datejust 36 White Gold Diamond Strap Pink Waves |
| Produced: | 2004 |
| Produced: | 2013 |
| Limited: | No |
| Case Material: | White Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 36.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Pink |
|---|---|
| Dial Indexes: | Gem-Set Indexes |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The ref. 116189 Datejust has a white gold case with diamond bezel and can only be fitted with a strap. The present watch has a black mother-of-pearl bezel with diamond indexes.