Rolex - 116200-0056
116200-0056 Datejust 36 Stainless Steel Domed / Oyster / Silver
| Brand: | Rolex |
|---|---|
| Family: | Datejust 36 |
| Reference: | 116200-0056 (aka: 116200-0056) |
| Name: | 116200-0056 Datejust 36 Stainless Steel Domed / Oyster / Silver |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 36.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Minimum price
6 076 €
Maximum price
9 193 €
Absolute change
0 €
Opening price
6 488 €
Closing price
6 488 €
Relative change
0,00 %
Description
The Rolex Datejust is one of Rolex' undisputed icons. In its current version, its case measures a traditional 36mm. It is available in a great number of configurations, ranging from low-key all-stainless steel versions to full gold and diamond-set models. Reference 116200-0056 has a Stainless Steel with a domed Stainless Steel bezel and a Silver dial.