Rolex - 116203-0164
116203-0164 Datejust 36 Rolesor Yellow Domed / Jubilee / MOP Roman
| Brand: | Rolex |
|---|---|
| Family: | Datejust 36 |
| Reference: | 116203-0164 (aka: 116203-0164) |
| Name: | 116203-0164 Datejust 36 Rolesor Yellow Domed / Jubilee / MOP Roman |
| Produced: | 2018 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Mother of Pearl |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 36.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Roman Numerals |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The ref. 116203 Datejust has a stainless steel case and a smooth, yellow gold bezel and matching crown. In the present configuration it is fitted with a mother-of-pearl dial with applied Roman numerals.