Rolex - 116231-0085
116231-0085 Datejust 36 Rolesor Everose Fluted / Jubilee / Black Roman
| Brand: | Rolex |
|---|---|
| Family: | Datejust 36 |
| Reference: | 116231-0085 (aka: 116231-0085) |
| Name: | 116231-0085 Datejust 36 Rolesor Everose Fluted / Jubilee / Black Roman |
| Produced: | 2018 |
| Limited: | No |
| Case Glass: | Sapphire |
|---|---|
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 36.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Roman Numerals |
| Dial Hands: | Stick |
Minimum price
8 726 €
Maximum price
14 454 €
Absolute change
0 €
Opening price
9 058 €
Closing price
9 058 €
Relative change
0,00 %
Description
The Rolex Datejust is one of Rolex' undisputed icons. In its current version, its case measures a traditional 36mm. It is available in a great number of configurations, ranging from low-key all-stainless steel versions to full gold and diamond-set models.