Rolex - 116233-0150
116233-0150 Datejust 36 Rolesor Yellow Fluted / Jubilee / Champagne Diamonds
| Brand: | Rolex |
|---|---|
| Family: | Datejust 36 |
| Reference: | 116233-0150 (aka: 116233-0150) |
| Name: | 116233-0150 Datejust 36 Rolesor Yellow Fluted / Jubilee / Champagne Diamonds |
| Produced: | 2018 |
| Limited: | No |
| Case Glass: | Sapphire |
|---|---|
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 36.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Champagne |
|---|---|
| Dial Indexes: | Gem-Set Indexes |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Rolex Datejust is one of Rolex' undisputed icons. In its current version, its case measures a traditional 36mm. It is available in a great number of configurations, ranging from low-key all-stainless steel versions to full gold and diamond-set models.