Rolex - 116238-0060
116238-0060 Datejust 36 Yellow Gold Fluted / Jubilee / White Roman
| Brand: | Rolex |
|---|---|
| Family: | Datejust 36 |
| Reference: | 116238-0060 (aka: 116238-0060) |
| Name: | 116238-0060 Datejust 36 Yellow Gold Fluted / Jubilee / White Roman |
| Limited: | No |
| Case Material: | Yellow Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 36.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Roman Numerals |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Rolex DateJust 116238-0060 has a yellow gold case with fluted bezel and a matching 'Jubilee' style bracelet. The white dial sports Roman numerals.