Rolex - 116243-0019
116243-0019 Datejust 36 Rolesor Yellow Diamond / Jubilee / Champagne Roman
| Brand: | Rolex |
|---|---|
| Family: | Datejust 36 |
| Reference: | 116243-0019 (aka: 116243-0019) |
| Name: | 116243-0019 Datejust 36 Rolesor Yellow Diamond / Jubilee / Champagne Roman |
| Limited: | No |
| Case Bezel: | Gem-Set |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 36.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Champagne |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Roman Numerals |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Rolex Datejust is one of Rolex' undisputed icons. In its current version, its case measures a traditional 36mm. It is available in a great number of configurations, ranging from low-key all-stainless steel versions to full gold and diamond-set models.