Rolex - 126200-0008
126200-0008 Datejust 36 Stainless Steel / Domed / White Roman / Oyster
| Brand: | Rolex |
|---|---|
| Family: | Datejust 36 |
| Reference: | 126200-0008 (aka: 126200-0008) |
| Name: | 126200-0008 Datejust 36 Stainless Steel / Domed / White Roman / Oyster |
| Produced: | 2019 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 36.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Finish: | Gloss |
| Dial Indexes: | Roman Numerals |
| Dial Hands: | Stick |
Description
Rolex introduced a new generation of the Datejust 36 at BaselWorld 2018. It features a subtly resigned case paired with a new movement - caliber 3235. Per Rolex tradition, it was first offered in either steel & yellow gold or steel & 'Everose' rose gold, with the stainless steel variations such as the present watch following in 2019. The Rolex Datejust reference 126200-0008 pictured here has a Stainless Steel case. It is powered by caliber 3235 and features a White dial.