Rolex - 126201-0044
126201-0044 Datejust 36 Stainless Steel - Everose - Domed / Chocolate / Oyster
| Brand: | Rolex |
|---|---|
| Family: | Datejust 36 |
| Reference: | 126201-0044 (aka: 126201-0044) |
| Name: | 126201-0044 Datejust 36 Stainless Steel - Everose - Domed / Chocolate / Oyster |
| Produced: | 2023 |
| Limited: | No |
| Case Glass: | Sapphire |
|---|---|
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 36.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Brown |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Rolex Datejust 36 reference 126201-0044 was introduced in 2023. This Datejust has a case and bracelet in a combination of stainless steel and rose gold. The dial is Brown. The movement inside is the self-winding caliber 3235.