Rolex - 126203-0036
126203-0036 Datejust 36 Stainless Steel / Yellow Gold / Smooth / Slate Roman / Oyster
| Brand: | Rolex |
|---|---|
| Family: | Datejust 36 |
| Reference: | 126203-0036 (aka: 126203-0036) |
| Name: | 126203-0036 Datejust 36 Stainless Steel / Yellow Gold / Smooth / Slate Roman / Oyster |
| Produced: | 2021 |
| Limited: | No |
| Case Glass: | Sapphire |
|---|---|
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 36.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Grey |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Roman Numerals |
| Dial Hands: | Stick |
Description
Rolex introduced a new generation of the Datejust 36 at BaselWorld 2018. It is initially offered in either steel & yellow gold or steel & 'Everose' rose gold, and it features a subtly resigned case paired with a new movement - caliber 3235. As is customary with the Datejust it is available in a myriad of configurations; reference 126203-0036 is done in a combination of stainless steel & yellow gold and has a smooth bezel. The dial is Grey. This configuration was added to the collection in 2021.