Rolex - 126231-0043
126231-0043 Datejust 36 Stainless Steel - Everose / Fluted / Chocolate / Jubilee
| Brand: | Rolex |
|---|---|
| Family: | Datejust 36 |
| Reference: | 126231-0043 (aka: 126231-0043) |
| Name: | 126231-0043 Datejust 36 Stainless Steel - Everose / Fluted / Chocolate / Jubilee |
| Produced: | 2023 |
| Limited: | No |
| Case Glass: | Sapphire |
|---|---|
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 36.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
Rolex introduced a new generation of the Datejust 36 at BaselWorld 2018. It is initially offered in either steel & yellow gold or steel & 'Everose' rose gold, and it features a subtly resigned case paired with a new movement - caliber 3235. As is customary with the Datejust it is available in a myriad of configurations; reference 126231-0043 is done in a combination of stainless steel & Everose rose gold and has a fluted bezel. The dial is White. This was added to the line-up in 2023.