Rolex - 126234-0049
126234-0049 Datejust 36 Stainless Steel / Fluted / Blue - Fluted / Jubilee
| Brand: | Rolex |
|---|---|
| Family: | Datejust 36 |
| Reference: | 126234-0049 (aka: 126234-0049) |
| Name: | 126234-0049 Datejust 36 Stainless Steel / Fluted / Blue - Fluted / Jubilee |
| Produced: | 2021 |
| Limited: | No |
| Case Glass: | Sapphire |
|---|---|
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 36.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Finish: | Guilloche |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Rolex Datejust 36 reference 126234-0049 was introduced in 2021. This Datejust has a stainless steel case with a fluted bezel in white gold, and a Blue dial. Inside ticks Rolex' self-winding caliber 3235.