Rolex - 126234-0052
126234-0052 Datejust 36 Stainless Steel / Fluted / Green / Oyster
| Brand: | Rolex |
|---|---|
| Family: | Datejust 36 |
| Reference: | 126234-0052 (aka: 126234-0052) |
| Name: | 126234-0052 Datejust 36 Stainless Steel / Fluted / Green / Oyster |
| Produced: | 2019 |
| Limited: | No |
| Case Glass: | Sapphire |
|---|---|
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 36.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Green |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Minimum price
9 739 €
Maximum price
11 916 €
Absolute change
0 €
Opening price
10 404 €
Closing price
10 404 €
Relative change
0,00 %
Description
Rolex introduced a new generation of the Datejust 36 at BaselWorld 2018. It features a subtly resigned case paired with a new movement - caliber 3235. Per Rolex tradition, it was first offered in either steel & yellow gold or steel & 'Everose' rose gold, with the stainless steel variations such as the present watch following in 2019. Reference 126234-0052, powered by caliber 3235, has a stainless steel case of 36.00mm. It is crowned by a white gold, fluted bezel. This particular version has a Green dial, although many different options exist.