Rolex - 126234-0056
126234-0056 Datejust 36 Stainless Steel - Fluted / Green - Palm - Diamond / Oyster
| Brand: | Rolex |
|---|---|
| Family: | Datejust 36 |
| Reference: | 126234-0056 (aka: 126234-0056) |
| Name: | 126234-0056 Datejust 36 Stainless Steel - Fluted / Green - Palm - Diamond / Oyster |
| Produced: | 2022 |
| Produced: | 2024 |
| Limited: | No |
| Case Glass: | Sapphire |
|---|---|
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 36.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Green |
|---|---|
| Dial Finish: | Guilloche |
| Dial Indexes: | Gem-Set Indexes |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Rolex Datejust 36 126234-0056 has a stainless steel case with a white gold, fluted bezel. The dial is Green. Inside ticks Rolex' self-winding caliber 3235.