Rolex - 126281RBR-0009
126281RBR-0009 Datejust 36 Stainless Steel / Everose / Diamond / MOP Diamond / Jubilee
| Brand: | Rolex |
|---|---|
| Family: | Datejust 36 |
| Reference: | 126281RBR-0009 (aka: 126281RBR-0009) |
| Name: | 126281RBR-0009 Datejust 36 Stainless Steel / Everose / Diamond / MOP Diamond / Jubilee |
| Produced: | 2018 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Mother of Pearl |
|---|---|
| Case Bezel: | Gem-Set |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 36.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Finish: | Gloss |
| Dial Indexes: | Gem-Set Indexes |
| Dial Hands: | Stick |
Description
Rolex introduced a new generation of the Datejust 36 at BaselWorld 2018. It is initially offered in either steel & yellow gold or steel & 'Everose' rose gold, and it features a subtly resigned case paired with a new movement - caliber 3235. As is customary with the Datejust it is available in a myriad of configurations; reference 126281RBR is done in a combination of stainless steel & Everose rose gold and features a diamond-set bezel.