Rolex - 126281RBR-0026
126281RBR-0026 Datejust 36 Stainless Steel / Everose / Diamond / Silver - Palm - Diamond / Oyster
| Brand: | Rolex |
|---|---|
| Family: | Datejust 36 |
| Reference: | 126281RBR-0026 (aka: 126281RBR-0026) |
| Name: | 126281RBR-0026 Datejust 36 Stainless Steel / Everose / Diamond / Silver - Palm - Diamond / Oyster |
| Produced: | 2022 |
| Limited: | No |
| Case Bezel: | Gem-Set |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 36.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Finish: | Guilloche |
| Dial Indexes: | Gem-Set Indexes |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Rolex Datejust 36 reference 126281RBR-0026 was introduced in 2022. This Datejust has both case and bracelet done in a combination of stainless steel and rose gold, and the bezel is diamond-set. This Datejust has a Silver dial.