Rolex - 126283RBR-0022
126283RBR-0022 Datejust 36 Stainless Steel / Yellow Gold / Diamond / Slate - Roman / Oyster
| Brand: | Rolex |
|---|---|
| Family: | Datejust 36 |
| Reference: | 126283RBR-0022 (aka: 126283RBR-0022) |
| Name: | 126283RBR-0022 Datejust 36 Stainless Steel / Yellow Gold / Diamond / Slate - Roman / Oyster |
| Produced: | 2021 |
| Limited: | No |
| Case Bezel: | Gem-Set |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 36.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Grey |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Roman Numerals |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Rolex Datejust 36 reference 126283RBR-0022 has a stainles steel case with a yellow gold, diamond-set bezel. It is powered by Rolex' self-winding caliber 3235. The dial is Grey. This version was added to the collection in 2021.