Rolex - 126283RBR-0030
126283RBR-0030 Datejust 36 Stainless Steel - Yellow Gold - Diamond / Champagne - Palm - Diamond / Oyster
| Brand: | Rolex |
|---|---|
| Family: | Datejust 36 |
| Reference: | 126283RBR-0030 (aka: 126283RBR-0030) |
| Name: | 126283RBR-0030 Datejust 36 Stainless Steel - Yellow Gold - Diamond / Champagne - Palm - Diamond / Oyster |
| Produced: | 2022 |
| Limited: | No |
| Case Bezel: | Gem-Set |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 36.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Champagne |
|---|---|
| Dial Indexes: | Gem-Set Indexes |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Rolex Datejust 36 126283RBR-0030, new for 2022, has its case and bracelet done in a mix of stainless steel and yellow gold. The bezel is set with diamonds, and this watch features a Champagne dial.