Rolex - 126284RBR-0019
126284RBR-0019 Datejust 36 Stainless Steel / Diamond / Black-Diamond / Jubilee
| Brand: | Rolex |
|---|---|
| Family: | Datejust 36 |
| Reference: | 126284RBR-0019 (aka: 126284RBR-0019) |
| Name: | 126284RBR-0019 Datejust 36 Stainless Steel / Diamond / Black-Diamond / Jubilee |
| Produced: | 2019 |
| Limited: | No |
| Case Bezel: | Gem-Set |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 36.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Gem-Set Indexes |
| Dial Hands: | Stick |
Description
Rolex introduced a new generation of the Datejust 36 at BaselWorld 2018. It features a subtly resigned case paired with a new movement - caliber 3235. Per Rolex tradition, it was first offered in either steel & yellow gold or steel & 'Everose' rose gold, with the stainless steel variations such as the present watch following in 2019. Ref. 126284rbr has a stainless steel case with a white gold diamond-set bezel. It is available in with various dials, and can be fitted with either a Jubilee or Oyster-type bracelet.