Rolex - 126284RBR-0042
126284RBR-0042 Datejust 36 Stainless Steel / Diamond / Blue - Fluted / Oyster
| Brand: | Rolex |
|---|---|
| Family: | Datejust 36 |
| Reference: | 126284RBR-0042 (aka: 126284RBR-0042) |
| Name: | 126284RBR-0042 Datejust 36 Stainless Steel / Diamond / Blue - Fluted / Oyster |
| Produced: | 2021 |
| Limited: | No |
| Case Bezel: | Gem-Set |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 36.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Finish: | Guilloche |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Rolex Datejust 36 reference 126284RBR-0042 has a stainless steel case with a white gold diamond-set bezel. The dial is Blue. Inside ticks Rolex' self-winding caliber 3235.