Rolex - 26233-0036
26233-0036 Datejust 36 Stainless Steel / Yellow Gold / Fluted / Slate - Roman / Oyster
| Brand: | Rolex |
|---|---|
| Family: | Datejust 36 |
| Reference: | 26233-0036 (aka: 26233-0036) |
| Name: | 26233-0036 Datejust 36 Stainless Steel / Yellow Gold / Fluted / Slate - Roman / Oyster |
| Produced: | 2021 |
| Limited: | No |
| Case Glass: | Sapphire |
|---|---|
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 36.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Grey |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Rolex Datejust 36 reference 26233-0036 was introduced in 2021. This Datejust has a case and bracelet in a combination of stainless steel and yellow gold. The dial is Grey. The movement inside is the caliber 3235.