Rolex - 228206-0004
228206-0004 Day-Date 40 Platinum / Ice Blue Diagonal Motif
| Brand: | Rolex |
|---|---|
| Family: | Day-Date 40 |
| Reference: | 228206-0004 (aka: 228206-0004) |
| Name: | 228206-0004 Day-Date 40 Platinum / Ice Blue Diagonal Motif |
| Produced: | 2015 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Platinum |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Minimum price
56 121 €
Maximum price
101 791 €
Absolute change
0 €
Opening price
66 057 €
Closing price
66 057 €
Relative change
0,00 %
Description
Launched at BaselWorld 2015, the Day-Date 40 represents a new chapter in the history of one of Rolex' most iconic models. It is powered by the highly innovative (14 patents!) caliber 3255. The present model, reference 228206, has a platinum case and a smooth bezel. It is fitted with a President-style bracelet and an 'Ice' blue dial with diagonal motif.