Rolex - 228206-0027
228206-0027 Day-Date 40 Platinum / Green - Roman
| Brand: | Rolex |
|---|---|
| Family: | Day-Date 40 |
| Reference: | 228206-0027 (aka: 228206-0027) |
| Name: | 228206-0027 Day-Date 40 Platinum / Green - Roman |
| Produced: | 2016 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Platinum |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Green |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Roman Numerals |
| Dial Hands: | Stick |
Description
Launched at BaselWorld 2015, the Day-Date 40 represents a new chapter in the history of one of Rolex' most iconic models. It is powered by the highly innovative (14 patents!) caliber 3255. The present model, reference 228206, has a platinum case and a smooth bezel. It is fitted with an 'Anniversary' green dial with Roman numerals.